Virtuaalsete koolituste praktilised soovitused.

Olen ka olnud üks nendest koolitajatest, kes nagu mantra kordasin, et veebi teel koolitamine ei ole sama asi, mis kohapeal koos koolitusel osalejatega. Olen muidugi endiselt sellega üsna nõus- eriti veel need koolitused, mida sa teed väga praktiliseks. Kuid, igal asjal on oma head küljed.

Kui selle aasta kevad sundis meid kõiki koolitajaid tegema midagi uut moodi, siis avanes ka minul võimalus teha 3x 8 tunnilist koolitust veebi teel.

Need olid koolitused, mida edasi lükata ei olnud võimalik, kuid samas tuli need lahendada võimalikult praktiliselt. Mis siis ikka! Väljakutse sai vastu võetud ja koolitused tehtud. PS! Tagasiside oli väga hea ligi 70 osalejalt, kolme korra peale.

Siinkohal on hea selgitada, et webinari ja koolituse eesmärgid on erinevad. Samuti on erinevad nende läbiviimise viisid ja meetodid. Koolituse puhul lasub suur koormus sellel, kuidas teha see koolitus võimalikult praktiliseks, kaasata maksimaalselt osalejaid ja hoida meeled erksad. Minu enda kogemuse põhjal on juhtunud ka korra see, kus veebi teel töörühmades läbi viidud harjutused toimisid isegi paremini, kui seda sarnast asja tehes auditooriumis. Nii, et tegelikult on koolituse puhul veebis täpselt sama oluline kasutada kõiki andragoogika võtteid ja sotsiomeetrilisi harjutusi, kuid oluline on läbi mõelda, kuidas neid teha.

Panin mõned mõtted endale tulevikuks kirja ja jagan siin neid ka teiega. Ehk on sellest natukene abi:

 1. Vaata vidosid, veebikoolitusi, mis õpetavad, kuidas teha koolitust, seminari või esinemist efektseks, atraktiivseks ja osalejale põnevaks.
 2. Kui keegi teeb praktilise veebikoolituse läbiviimise kursuse, siis osale sellel- see tasub end ära!
 3. Osale ise teiste koolitustel ja webinaridel ning saad teada, mis sulle endale ei meeldi ja närvidele käib.
 4. Ettevalmistuseks kuluv aeg on 3 korda pikem kui tavakoolitusel. Pane end ettevalmistades kindlasti kuulaja rolli.
 5. Mõtle kõik samm-sammult läbi. Kui koolitusruumis olles saad interpreteerida ja valida ülesandeid/harjutusi vastavalt grupi dünaamikale, siis veebis on see spontaansus madal. Mõtle kolm sammu ette!
 6. Mõtle välja ja valmista ette kõikvõimalikke praktilisi sotsiomeetrilisi harjutusi (skaalad, arvamused, pointimised, küsimused (kui sa ei tee seda spontaanselt)). Tee vahepeal teste/küsimisi, kui kaasas on su kuulajaskond. Nt. kui kõrge on praegu teie energiatase? 1-10 skaalal.
 7. Kasuta chativiska õhku mõni küsimus, kui oled rääkinud juba ca 15 min. See aktiveerib kuulajad.
 8. Kasuta grupitöö võimalusi- annab osalejatele värskuse, põnevuse.
 9. Valmista ette materjal, kus on 3 korda rohkem pilte, visuaale, graafikuid jmt, mis tõmbab tähelepanu. Kuna inimene vaatab ekraani, siis ekraani pilt peab aktiivsuse üleval hoidmiseks muutuma.
 10. Kasuta paberit ja pliiatsit (võid seda teha arvutis või siis joonista paberile/tahvlile ja näita).
 11. Lisa oma koolitustele videod. Ergutab, hoiab inimesed kaasas.
 12. Ole ehe, ole sina ise, suhtle auditooriumiga, kuigi sa neid ei näe. Too praktilisi näiteid.
 13. Hoia tempot! Kõige raskem on kuulata koolitajat, kes on monotoonse esitlusviisiga.
 14. Säti kaamera õigesse asendisse (natuke kõrgemale) ja kontrolli valgustust.
 15. Tee seda nii, nagu sa oleksid nende inimestega koos!

Leave a Reply

%d