Kui palju sa tegelikult töötad?

Aeg

Aeg on suhteline mõiste. Aeg on väga elastne. Kõik, mida ma otsustan teha või mitte teha, on minu enda valik. Kui mul ei ole aega mingi tegevuse jaoks, siis järelikult ei ole see minu prioriteet, ei ole mulle oluline, või ei taha ma seda teha. Aega saab defineerida kui sinu enda valikut.

Mind on pannud see teema mõtlema just seetõttu, mida olen ise viimase aasta jooksul kogenud. Raputades end lahti tavapärastest rutiinidest ning jälgides enda tegevusi, harjumusi, sissejuurdunud käitumiste mustreid. On põnev avastada, kuidas midagi vana kerkib taaskord pinnale. Kuidas tekib taaskord see vana “needus”, et ma ei suuda välja rabeleda pidevast “mul pole aega” mõtteviisist ning koos sellega hakkab vaikselt kohale hiilima stress. Kas sellele on võimalik pidurit tõmmata? Panen siia enda mõtete vahele kirja ka soovitused, mida hiljuti lugesin.

Kodukontor ja aeg

Kevadel asusid kodukontoritesse ka paljud need inimesed, kellel see seni võimalik ei olnud. Alustades tööd kodukontoris tõded, et tegelikult on see väga mõnus ja mugav. Hoiad kokku palju aega. Enne kulus tööle ja koju sõitmiseks päeva jooksul ligi 2,5 tundi. Kodukontoris saad teha tööd üldjuhul just sel ajal, kui sulle endale sobib. Kui töö lubab (minu töö tihti lubab), siis saad teha oma töiseid tegemisi arvutis lausa öötundidel ning pärast seda lubades endale hommikul ärkamiseks pikemalt aega. Suviti saad nautida töötamist värskes õhus. Vahel saad minna kohvikusse tööle ja ka see on igati mõnus. Kõlab ju päris toredasti.

Kuid nagu ikka, on igal asjal kaks külge. Kõige selle hea juures on aga päris suured ohud. Vaatame neid ohte indiviidi tasandilt.

Tundub, nagu ma ei teekski palju tööd.

Kui paljud meist jälgivad teadlikult oma tööaega? Kui palju sa tegelikult töötad? Kas sulle vahel võib tunduda, et ma nagu ei teegi päeva jooksul palju tööd. Kombineerides töö tegemised oma isiklike tegemistega kaotame me selge ajataju. Kuidas kontrollida seda, mis hetkel töö hakkab ja mis hektel töö lõpeb? Kõik põimub üheks tervikuks. Nii võib olla tunne, et töötunde polegi piisavalt.

Suur oli aga minu enda üllatus, kui võtsin teadlikult kasutusele Toggl (www.toggl.com) aja jälgimise süsteemi oma arvutis. Kõikide tegevuste puhul, mida ma tegin panin tööle aja arvestuse keskkonna. Jagasin oma tegevused projektideks, käivitasin programmi ka siis kui tegin koolitusi, esinesin seminaril või töötasin läbi järjekordset raamatut enda arendamiseks. Nädala lõpus sain elektroonse raporti tegemiste kohta ning selgus, et töötunnid ületasid tihti 50-60 töötundi nädalas. Iseenesest ei ole seda liiga palju, kuid pikalt ei ole see jätkusuutlik. Seda enam, et tunne endal oli nagu oleks tööd teinud vaid pool sellest ajast.

Teen nii palju aga ikka ei jõua kõike tehtud.

Ma ei jõua kõiki asju ära teha. Tegemisi on liiga palju. Kõik me kogeme sedalaadi stressirohket aega. Justkui aeg kaoks käest. Selle vastu aitab teadlik oma aja inventuur ning võttes aega sisuliseks läbimõtlemiseks- millega me igapäevaselt tegelikult tegeleme. Ühes oma eelmises blogis kirjutasin ma sellest, et me oleme langenud pideva rabelemise lõksu. Tegutseme, toimetame, meilt oodatakse üha rohkem ja rohkem. Kasvavad nõudmised ja sellega ka meie rahulolematus, sest me tahame olla tublid aga ei jõua kõike teha. Pidevalt vasardab midagi kuklas- Tegemata! Tegemata! Kõik kannatab selle all.

Mis aga juhtub on see, et sellise pideva rabelemisega ei saavuta me neid tulemusi, mida võiks saavutada. Tuleks vaadata otsa enda tegevustele ja võtta aega – aja maha võtmisest ja rahulikust mõtlemisest kasvab innovatsioon ning toimub areng. Loe siit täpsemalt, kuidas puhata.

Oma aja teadlikult kvaliteetseks muutmise sammud.

Samm 1: Proovi alustada päeviku pidamisest ja oma tegevuste jälgimisest. Kui veedad Facebookis või LinkedInis pool tundi, siis märgi see üles. Kui veedad 20 minutit e-poes, kirjuta ka see üles. Kui lobised telefonis, siis pane ka see kirja- isegi siis, kui sa teed seda millegi muu tegevuse kõrvalt, autoroolis handsfreed kasutades. See on oluline, sest samal ajal sa ei keskendu ega puhka. Ole aus! Keegi ei näe seda päevikut peale sinu enda ja mida ausam sa oled, seda kasulikum see harjutus on.

Kui sa oled juba teada saanud, kui palju sa töötad, kui palju kulutad oma aega sotsiaalmeediale ja kui palju sa kulutad vaba aja veetmisele, siis võid peale seda hakata endale esitama uusi olulisi küsimusi. Näiteks: Kui palju aega ma tahan veeta sotsiaalmeedias või internetis, e-meilides? Kas ma tahan iga päev trenni teha? Kui palju tahaksin aega pühendada oma pereliikmetele? Kui palju ma peaksin aega kulutame enda arendamisele? Kui mitu minutit või tundi ma peaksin lugema? Kui palju peaksin vaatama telekat?

Samm 2: Tee endale tegevuskava. Pane paika, kui palju sa midagi teha tahaksid. Otsusta, kui palju sa tahaksid veeta aega sotsiaalmeedias, kui palju kulutada lugemisele, kui palju sportimisele jne.

Küsi endalt: mis on minu aja ideaalne kasutus igapäevaselt?

Koosta endale loend asjadest, mida tahaksid iga päev ära teha ja jaota need siis oma ärkveloleku aja peale. Need tegevused ei tohiks olla sind piiravad, vaid võiksid olla sinu eesmärgi saavutamisel toetavad- need on lihtsalt ettepanekud. Ole loominguline. Vahel on vaja neid edasi tõsta, aga üldiselt proovi asjadele süsteemselt läheneda ja kirja pandu ära teha.

See, kuhu need kirja panna, on sinu enda otsustada. Kes kasutab kalendrit, kes to-do nimekirja, kes lihtsalt märkmikku, kes mobiili- ja arvuti äppi Microsoft To-Do, kes paneb suurele paberile seina peale, kes kasutab Post-It. Võimalusi on väga mitmeid, tuleb leida vaid endale sobiv.

Teine loend, mida on hea enda distsiplineerimise mõttes teha- mis on need asjad, mida ma teen vähem? Seda on oluline teadlikult juhtida, sest kui sa seda teadlikult ise ei tee, siis hiilivad need tegevused tasapisi sinu päevakavasse tagasi.

See on sama nagu iga muu eesmärgi seadmisega. Väiksed sammud oma harjumuste muutmise ja sihikindlalt eesmärgi saavutamise suunas.

Tuleme nüüd alguse juurde tagasi. Aeg on suhteline mõiste. See on sinu enda valikute küsimus. Kui sa pidevalt kasutada oma suhtluses lauseid: mul ei ole aega, mul on kiire, nii palju on tegemisi, ma ei jõua midagi, siis on aeg oma ajakasutusele teha korralik inventuur.

Sul on alati aega, kui see mida sa tahad on sulle oluline! Sul on päevas piisavalt neid tegevusi, mida enda harjumustest välja juurida. Teadvusta need ja tee ära!

Allikad: Feel overwhelmed and stressed? It’s time for you to track your time
TedTalk: Laura Vanderkam. How to gain control of your free time.

Leave a Reply

%d bloggers like this: